Na czym polega kopanie Ethereum?

0
196
Na czym polega kopanie Ethereum?

Dzisiaj górnicy odgrywają ważną rolę w podtrzymaniu funkcjonowania ethereum.

Ich rola nie jest jednak od razu oczywista.

Wielu nowych użytkowników uważa, że jedynym celem górnictwa jest generowanie etherów w sposób, który nie wymaga centralnego emitenta (zobacz artykuł “Czym jest Ether?”). To prawda. Znaczniki Ethereum tworzone są w procesie wydobywania, w tempie 5 etherów na wykopany blok. Ale wydobycie ma również inną co najmniej tak samo ważną rolę.

Zwykle banki są odpowiedzialne za prowadzenie dokładnych rejestrów transakcji. Gwarantują, że pieniądze nie są tworzone z powietrza, a użytkownicy nie mogą oszukiwać i wydawać pieniędzy więcej niż raz.

Blockchain wprowadza jednak zupełnie nowy sposób prowadzenia dokumentacji. Cała sieć, a nie pośrednik, weryfikuje transakcje i dodaje je do księgi publicznej.

Chociaż celem jest “pozbawiony zaufania” lub “minimalizujący zaufanie” system monetarny, ktoś nadal musi zabezpieczyć dokumentację finansową, upewniając się, że nikt nie oszukuje.

Górnictwo to jedna z innowacji, która umożliwia zdecentralizowane prowadzenie dokumentacji.

Górnicy dochodzą do porozumienia w sprawie historii transakcji, jednocześnie zapobiegając oszustwom (w szczególności podwójnemu wydawaniu etherów) – interesujący problem, który nie został rozwiązany w zdecentralizowanych walutach przed pojawieniem się dowodów pracy blockchain.

Chociaż ethereum szuka innych metod dochodzenia do porozumienia co do ważności transakcji, wydobycie obecnie utrzymuje platformę razem.

Jak działa górnictwo

Dzisiaj proces wydobywania ethereum jest prawie taki sam jak proces bitcoina.

Dla każdego bloku transakcji górnicy używają komputerów do wielokrotnego i bardzo szybkiego odgadywania zagadki, dopóki jeden z nich nie wygra.

Mówiąc dokładniej, górnicy będą uruchamiać unikatowe metadane bloku (w tym znacznik czasu i wersję oprogramowania) za pomocą funkcji hashującej (która w zamian zapewni ciąg o niezmiennej długości, pomieszane liczby i litery, które wyglądają losowo), zmieniając jedynie “wartość nonce”, co wpływa na wynikową wartość skrótu.

Jeśli górnik znajdzie skrót, który pasuje do bieżącego celu, górnik otrzyma ether i roześle blok przez sieć dla każdego węzła, aby zweryfikować i dodać do własnej kopii księgi. Jeśli górnik B znajdzie skrót, górnik A przerwie pracę nad bieżącym blokiem i powtórzy proces dla następnego bloku.

Pokaż mi dowód swojej pracy

Trudno jest im oszukiwać w tej grze. Nie da się sfałszować tej pracy i uzyskać poprawnej odpowiedzi na zagadkę. Dlatego metoda rozwiązywania zagadek nazywana jest “dowodem pracy” (ang. proof of work).

Z drugiej strony, zajmuje dosłownie chwilę aby inni mogli sprawdzić, czy wartość hashowana jest poprawna, co jest dokładnie tym, co robi każdy węzeł.

W przybliżeniu co 12-15 sekund górnik znajduje blok. Jeśli górnicy zaczną rozwiązywać zagadki szybciej lub wolniej niż ten wynik, algorytm automatycznie dostosuje trudność problemu, tak aby górnicy powrócili do mniej więcej 12-sekundowego tempa rozwiązywania.

Górnicy losowo zdobywają ether, a ich opłacalność zależy od szczęścia i ilości mocy obliczeniowej, jaką temu poświęcają.

Specyficzny algorytm sprawdzania pracy, który wykorzystuje ethereum, nazywa się “ethash”. Zaprojektowany w taki sposób, aby wymagał większej pamięci i utrudniał korzystanie z drogich układów ASIC – specjalistycznych układów wydobywczych, które obecnie są jedynym, opłacalnym sposobem wydobywania bitcoinów.

W pewnym sensie może się to udać w ethash, ponieważ dedykowane ASIC nie są przystosowane do kopania ethereum (przynajmniej jeszcze nie).

Co więcej, skoro ethereum ma na celu przejście od wydobycia dowodów na pracę do “dowodu posiadania” (ang. proof of stake) – co omówimy poniżej – zakup ASIC może nie być rozsądną opcją, ponieważ prawdopodobnie nie okaże się przydatny na długo.

Przejście do dowodu posiadania

Jednak Ethereum może nie potrzebować górników na zawsze.

Deweloperzy planują rezygnację z dowodu pracy na korzyść dowodu posiadania w którym sieć jest zabezpieczona przez właścicieli tokenów.

Jeśli i kiedy ten algorytm zostanie wdrożony, dowód posiadania może być środkiem do osiągnięcia rozproszonego porozumienia, który zużywa mniej zasobów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię