Kto stworzył Ethereum?

0
254
vitalik buterin

W 2008 r. nieznany programista (lub grupa deweloperów) wynalazł bitcoina jako nowy sposób przesyłania wartości przez Internet. Cztery lata później, 19-latek wymyślił nową platformę opartą na tej innowacji, starając się całkowicie przekształcić Internet.

Vitalik Buterin, programista z Toronto, zainteresował się bitcoinem w 2011 roku.

W tym samym roku został współzałożycielem internetowego serwisu informacyjnego Bitcoin Magazine, pisząc setki artykułów na temat kryptowalut. Poszedł dalej, by napisać kod dla Dark Wallet i Egory.

Po drodze wpadł na pomysł platformy, która wykroczyłaby poza możliwości finansowego zastosowania dozwolone przez Bitcoin. W 2013 r. Opublikował whitepaper opisujący alternatywną platformę zaprojektowaną dla każdego zdecentralizowanego dewelopera aplikacji, który chciałby budować. System nazwano ethereum.

Ethereum umożliwia tworzenie smart kontraktów, niezależnego kodu, mającego wiele zastosowań dla deweloperów.

Za swoją pracę Buterin otrzymał tytuł Thiel fellow 2014, podczas konkursu, na którym zwycięzca otrzymuje 100 000 $.

Rosnąca społeczność

Po tym, jak Buterin odsłonił whitepaper ethereum, inni programiści dołączyli do szeregów.

Współzałożyciel dr Gavin Wood napisał tzw. żółtą księgę, “techniczną Biblię”, która określa specyfikację wirtualnej maszyny ethereum (EVM), która obsługuje stan księgi głównej i prowadzi smart kontrakty. (sprawdź: Jak działa Ethereum?).

Współzałożyciel Joseph Lubin założył na Brooklynie ConsenSys, startup, który koncentruje się na budowaniu zdecentralizowanych aplikacji.

Aby stworzyć projekt od podstaw, Buterin i inni założyciele rozpoczęli kampanię crowdfundingową w lipcu 2014 r., podczas której uczestnicy zakupili ether lub żetony ethereum, które działają jako udziały w projekcie. (sprawdź: Czym jest Ether?).

Zbierając ponad 18 milionów dolarów, była to wtedy najbardziej udana zbiórka croudfundingowa w tamtym czasie. Pierwsze wydanie na żywo, Frontier, rozpoczęło się 30 lipca 2015 roku. Nie była to seksowna platforma, ale interfejs wiersza poleceń oferował deweloperom platformę do tworzenia własnych zdecentralizowanych aplikacji.

Inteligentna platforma kontraktowa wystartowała, wtapiając się w dzisiejszy ekosystem setek deweloperów, a nawet przyciągając uwagę technologicznych gigantów, takich jak IBM i Microsoft.

Środki ethereum ze zebranych za 18 milionów dolarów i rozwój projektu są teraz zarządzane przez Ethereum Foundation, podmiotu non-profit z siedzibą w Szwajcarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię