Kim jest Satoshi Nakamoto?

0
249
Kim jest Satoshi Nakamoto?

Chociaż możemy nie wiedzieć, kim on (lub ona) był, wiemy co zrobił. Satoshi Nakamoto wynalazł protokół Bitcoin, publikując artykuł za pośrednictwem Kryptograficznej Listy mailingowej w listopadzie 2008 roku.

Następnie wydał pierwszą wersję oprogramowania dla klienta Bitcoin w 2009 roku i uczestniczył z innymi w projekcie za pośrednictwem list mailingowych, aż w końcu zaczął usuwać się ze społeczności pod koniec 2010 roku.

Nakamoto pracował z ludźmi z zespołu open source, ale zadbał o to, by nigdy nie ujawnić niczego osobistego na swój temat, ostatni raz, kiedy z kimś rozmawiał było wiosną 2011 roku, kiedy powiedział, że “zajął się innymi rzeczami”.

Ale on był Japończykiem, prawda?

Najlepiej nie oceniać książki po okładce. Lub w rzeczywistości, może powinniśmy.

“Satoshi” oznacza “jasne myślenie, bystry, mądry”. “Naka” może oznaczać “środek, wnętrze lub związek”. “Moto” może oznaczać “pochodzenie” lub “fundament”.

Wszystkie te rzeczy odnoszą się do osoby, która założyła ruch, projektując mądry algorytm. Problem polega oczywiście na tym, że każde słowo ma wiele możliwych znaczeń.

Nie możemy wiedzieć na pewno, czy był Japończykiem, czy też nie. W rzeczywistości raczej aroganckie jest założenie, że był on mężczyzną.

Używamy tego jako formy wypowiedzi, ale dopuszczamy myśl, że może to był pseudonim, “on” mógł być “nią”, lub nawet “nimi”.

Czy ktoś wie, kim był Nakamoto?

Nie, ale techniki detektywistyczne, z których ludzie korzystają podczas odgadywania, są czasem bardziej intrygujące niż odpowiedź. Joshua Davis z New Yorker uważał, że Satoshi Nakamoto to Michael Clear, absolwent kryptografii w Dublin’s Trinity College.

Doszedł do takiego wniosku analizując 80 000 słów internetowych pism Nakamoto i szukając wskazówek językowych. Podejrzewał także fińskiego socjologa ekonomicznego i byłego twórcę gier Vili Lehdonvirta.

Obaj zaprzeczyli, że są wynalazcami bitcoina. Michael Clear publicznie zaprzeczył byciu Satoshi podczas “Web summit” w 2013 roku.

Adam Penenberg z FastCompany zakwestionował to twierdzenie, dowodził zamiast tego, że Nakamoto może w rzeczywistości być trzema osobami: Neal King, Vladimir Oksman i Charles Bry. Wpadł na ten pomysł, wpisując unikalne frazy z papieru bitcoinowego Nakamoto do Google, aby sprawdzić, czy były używane gdzie indziej.

Jedna z nich, “niemożliwa obliczeniowo do odwrócenia”, pojawiła się w zgłoszeniu patentowym złożonym przez te trzy osoby, w celu aktualizacji i dystrybucji kluczy szyfrowania. Nazwa domeny bitcoin.org pierwotnie użyta przez Satoshi do opublikowania tego dokumentu została zarejestrowana trzy dni po złożeniu zgłoszenia patentowego.

Został zarejestrowany w Finlandii, a jeden z autorów patentów udał się tam sześć miesięcy przed zarejestrowaniem domeny. Wszyscy temu zaprzeczają. Michael Clear publicznie zaprzeczył bycie Satoshi podczas “Web Summit” w 2013 roku.

A może jednak z Finlandii?

W każdym razie, gdy bitcoin.org został zarejestrowany 18 sierpnia 2008 r., Rejestrujący faktycznie korzystał z japońskiej anonimowej usługi rejestracji i hostował ją za pośrednictwem japońskiego dostawcy usług internetowych. Rejestracja witryny została przeniesiona do Finlandii 18 maja 2011 r., Co nieco osłabia teorię Finlandii.

Inni uważają, że to Martii Malmi, deweloper mieszkający w Finlandii, który od samego początku był zaangażowany w bitcoin i opracował swój interfejs użytkownika.

Palec został również wskazany na Jed McCaleba, miłośnika japońskiej kultury i mieszkańca Japonii, który stworzył kłopotliwą wymianę bitcoinów Mt. Gox i współzałożyciel zdecentralizowanych systemów płatniczych Ripple i później Stellar.

Inna teoria sugeruje, że informatycy Donal O’Mahony i Michael Peirce są Satoshi. Teoria opiera się na artykule, który napisali o płatnościach cyfrowych, wraz z Hitesh Tewari, opartym na książce, którą opublikowali razem. O’Mahony i Tewari studiowali również w Trinity College, gdzie Michael Clear był studentem.

Izrael, FBI i Silk Road

Izraelscy uczeni, Dorit Ron i Adi Shamir z Instytutu Weizmanna odparli zarzuty zawarte w artykule sugerującym związek między Satoshi i Silk Road, czarno-rynkową stroną, która została usunięta przez FBI w październiku 2013 r. Zaproponowali połączenie między adresem, który był rzekomo własnością Satoshi i tą strona. Badacz bezpieczeństwa Dustin D. Trammell był właścicielem adresu i zakwestionował twierdzenia, mówiące o tym, że to on jest Satoshi.

W maju 2013 r. Pionier Internetu, Ted Nelson, dorzucił kolejną teorię: według niego Satoshi, to japoński matematyk profesor Shinichi Mochizuki, choć przyznaje, że dowody są w najlepszym wypadku poszlakowe.

W lutym 2014 r. Leah McGrath Goodman z Newsweeka twierdził, że wyśledził prawdziwego Satoshi Nakamoto. Dorian S Nakamoto od tego czasu zaprzeczył, że wie cokolwiek o bitcoinie, ostatecznie zatrudniając prawnika i wydając oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Hal Finney, Michael Weber, Wei Dai

i kilku innych programistów znaleźli się wśród tych, którzy są okresowo wymienieni w raportach medialnych i dyskusjach internetowych jako potencjalni Satoshis. Grupa ekspertów medycyny sądowej z Uniwersytetu w Aston uważa, że prawdziwym twórcą bitcoina jest Nick Szabo, opierając tezę na analizie Białej Księgi Bitcoin.

Dominic Frisby, komik i pisarz, również sugeruje w swojej książce “Bitcoin: The Future of Money”., że twórca BitGold Szabo był najbardziej prawdopodobnym kandydatem na Satoshi. Jego szczegółowa analiza dotyczyła lingwistyki pisma Satoshiego, oceny poziomu umiejętności technicznych w C ++, a nawet prawdopodobnej daty urodzin Satoshiego.

W książce Nathaniela Poppera “Digitial Gold”, wydanej w maju 2015 roku, Popper ponownie zaprzeczył bycia Satoshi.

Następnie na początku grudnia 2015 r. Raporty Wired i Gizmodo wstępnie twierdziły, że zidentyfikowały Nakamoto jako australijskiego przedsiębiorcę Craiga S Wrighta. WIRED cytował “anonimowe źródło będące blisko Wrighta”, które dostarczyło pamięć podręczną e-maili, transkrypcję i inne dokumenty, które wskazują na rolę Wrighta w tworzeniu bitcoinów. Gizmodo przywołał wydarzenie z dostarczeniem pamięci podręcznej dokumentów pochodzących od kogoś, kto twierdził, że włamał się do biznesowego konta e-mailowego Wrighta, a także wysłuchał wywiadów z osobami mu bliskimi. Pomysł, że połączenie Wright-Satoshi jest niczym innym, jak oszustwem, wypuszczonym przez obserwatorów, choć przekonujący charakter opublikowanych dowodów bez wątpienia będzie napędzał spekulacje przez jakiś czas.

W przeważającej części, wszyscy potencjalni Satoshi twierdzą, że nie są Nakamoto.

Co o nim wiemy?

Jedna rzecz, jaką znamy, oparta na wywiadach z osobami, które pracowały z nim na wczesnym etapie rozwoju bitcoina, jest taka, że bardzo dokładnie przemyślał ten system.

Według głównego dewelopera, Jeffa Garzika, jego kodowanie nie było konwencjonalne, ponieważ nie stosował tych samych rygorystycznych testów, jakich można oczekiwać od klasycznego inżyniera oprogramowania.

Ile liczy jego fortuna?

Analiza Sergio Lernera, autorytetu w zakresie bitcoinów i kryptografii, sugeruje, że Satoshi wydobył wiele wczesnych bloków w sieci bitcoinów i że zgromadził fortunę około miliona niewydanych bitcoinów. Ten skarb wart byłby 1 mld $ w listopadzie 2013 r. według kursu wymiany na poziomie 1000 $.

Czym sie teraz zajmuje?

Nikt nie wie co zamierza Satoshi, ale jeden z ostatnich e-maili, które wysłał do programisty z 23 kwietnia 2011 r., mówił: “Zająłem się innymi sprawami – Bitcoin jest w dobrych rękach z Gavinem i resztą”.

Czy pracował dla rządu?

Oczywiście są plotki. Ludzie interpretowali jego imię jako “centralną inteligencję”, ale ludzie zobaczą, co chcą zobaczyć. Taka jest natura teorii spiskowych.

Oczywiste pytanie brzmiałoby, dlaczego jedna z trzyliterowych agencji byłaby zainteresowana stworzeniem kryptowaluty, która następnie byłaby wykorzystywana jako anonimowy mechanizm handlu, co zmusiłoby senatorów i FBI do załamania rąk w kwestii potencjalnego terroryzmu i innych działań przestępczych. Bez wątpienia teoretycy spisku też będą mieli na ten temat swoje poglądy.

Być może to nie ma znaczenia. Główny deweloper, Jeff Garzik, ujmuje to zwięźle. “Satoshi opublikował system o otwartym kodzie źródłowym w celu, abyś nie musiał wiedzieć kim był, ufać mu ani dociekać jego wiedzy” zaznacza. Otwarty kod uniemożliwia ukrywanie sekretów. “Kod źródłowy mówił sam za siebie.”

Co więcej, mądrze było używać pseudonimu argumentuje, ponieważ zmusiło to ludzi do skupienia się na samej technologii, a nie na osobowości, która za tym stoi. Bitcoin jest teraz znacznie większy niż Satoshi Nakamoto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię