Jaka jest różnica pomiędzy Litecoin, a Bitcoin?

0
273
Jaka jest różnica pomiędzy Litecoin a Bitcoin

W 2009 roku Satoshi Nakamoto wprowadził Bitcoin jako pierwszą na świecie krypto walutę. Posiada ona kod typu open source, co oznacza, że może być modyfikowany przez kogokolwiek i swobodnie używana do innych projektów. Wiele kryptowalut powstało ze zmodyfikowanymi wersjami tego kodu, z różnym poziomem powodzenia. Litecoin powstał w 2011 roku z zamiarem bycia “srebrem” dla “złota” bitcoina. Oto przewodnik pokazujący istotną różnicę między bitcoinem, a litecoinem.

Różnice w wydobyciu

Podobnie jak bitcoin, litecoin jest kryptowalutą, która jest generowana przez wydobywanie. Litecoin został stworzony w październiku 2011 przez byłego inżyniera Google, Charlesa Lee. Motywacją jego powstania była poprawa bitcoina. Kluczową różnicą dla użytkowników końcowych jest 2,5-minutowy czas generowania bloku, w przeciwieństwie do 10-minutowego bitcoina. Charles Lee pracuje teraz dla Coinbase, jednego z najpopularniejszych portfeli bitcoin online.

Dla górników i entuzjastów litecoin posiada jednak znacznie ważniejszą różnicę w porównaniu do bitcoina, a jest nią jego inny algorytm sprawdzania pracy. Bitcoin używa algorytmu hashowania SHA-256, który obejmuje obliczenia, które można znacznie przyspieszyć w przetwarzaniu równoległym. To właśnie ta cecha spowodowała intensywny wyścig w technologii ASIC i spowodowała wykładniczy wzrost poziomu trudności Bitcoina.

Litecoin wykorzystuje jednak algorytm szyfrowania – pierwotnie nazywany s-crypt, ale wymawia się go jako “skrypt”. Algorytm ten zawiera algorytm SHA-256, ale jego obliczenia są znacznie bardziej serializowane niż w SHA-256 w bitcoinie. Scrypt faworyzuje duże ilości szybkiej pamięci RAM, a nie tylko samą moc przetwarzania. W rezultacie, scrypt jest znany jako “problem pamięci twardej”.

W konsekwencji użycia scryptu nie było tak dużo “wyścigu zbrojeń” w litecoinie (i innych walutach kryptograficznych), ponieważ nie istnieje (jak dotąd) żadna technologia ASIC dostępna dla tego algorytmu. Jednak to się wkrótce zmieni, dzięki takim firmom, jak Alpha Technologies, które obecnie prowadzą przedsprzedaż.

Aby podkreślić różnicę w mocy haszowania, w chwili pisania, całkowita szybkość haszowania w sieci bitcoin wynosi ponad 20 000 terahaszów na sekundę, podczas gdy litecoin wynosi tylko 95,642 megahaszów na sekundę.

Na razie “najnowocześniejsze” urządzenia do wydobywania litecoina mają postać niestandardowych komputerów wyposażonych w wiele kart graficznych (np. GPU). Urządzenia te mogą obsługiwać obliczenia potrzebne do scryptu i mają dostęp do bardzo szybkiej pamięci wbudowanej w ich obwody.

Był czas, kiedy ludzie mogli używać GPU do wydobywania bitcoinów, ale ASIC sprawiły, że ta metoda nie jest już warta wysiłku

Różnice w transakcjach

Główną różnicą jest to, że litecoin potrafi potwierdzać transakcje znacznie szybciej nic Bitcoin. Konsekwencje tego są następujące:

  • Litecoin może obsługiwać większą liczbę transakcji dzięki szybszemu generowaniu bloków. Jeśli bitcoin miałby się do tego dopasować, wymagałoby to znaczących aktualizacji kodu, na którym wszyscy aktualnie pracują w sieci Bitcoin.
  • Wadą tej większej objętości bloków jest to, że łańcuch blokowy litecoin będzie proporcjonalnie większy niż bitcoiny, z większą liczbą samotnych bloków.
  • Szybszy czas generowania bloków litecoin zmniejsza ryzyko podwójnego wydawania bloków – jest to teoretyczne w przypadku obu sieci o takiej samej mocy haszowania.
  • Handlowiec, który czekał na co najmniej dwa potwierdzenia, musiał tylko poczekać pięć minut, podczas gdy w sieci bitcoin inni musieli czekać 10 minut na jedno potwierdzenie.

Szybkość transakcji (lub szybszy czas generowania bloków) i szybkość potwierdzania są często przedstawiane jako punkty sporne wielu osób zaangażowanych w bitcoin, ponieważ większość handlowców akceptuje transakcje z zerowym potwierdzeniem dla większości zakupów. Należy pamiętać, że transakcja jest natychmiastowa, jest po prostu potwierdzana przez sieć podczas realizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię