Jak używać Ethereum?

0
305
Jak używać Etherum?

Myśl o użyciu ethereum może brzmieć przerażająco, ale może również dawać satysfakcję.

Jeśli “niepowstrzymany światowy komputer” rozwija się zgodnie z planem, może stanowić alternatywę dla Facebooka i Google’a, których wiele osób używa codziennie (jak wyjaśniono w “Co to jest Ethereum?”).

Ethereum może nie być tak intuicyjny jak sieć którą znamy dzisiaj, ale każdy, kto ma komputer lub smartphone, może wypróbować tę platformę, o ile posiada “ether” – unikalne fragmenty kodu, które umożliwiają aktualizację księgi blockchaina .

Portfele Ethereum

Po pierwsze, potrzebujesz miejsca do bezpiecznego przechowywania swojego etheru (lub przynajmniej miejsca do przechowywania kluczy prywatnych). To prowadzi nas do portfeli ethereum.

Jednym z zastrzeżeń jest to, że utrata klucza prywatnego jest o wiele bardziej poważna niż zgubienie hasła: oznacza utratę etheru na zawsze.

Usunięcie zaufanych stron jest mieczem obosiecznym. Podczas gdy pośrednicy nie są już potrzebni do weryfikacji transakcji, nie ma help desku, aby uzyskać pomoc w odzyskaniu tajnego klucza.

Mając to na uwadze, istnieje wiele opcji, w których portfele przechowują kryptowaluty: portfele komputerowe, portfele online, portfele sprzętowe i papierowe portfele.

Wybór zależy od Twoich preferencji pod względem wygody i bezpieczeństwa. Zazwyczaj te dwie koncepcje są ze sobą sprzeczne: im wygodniejsze, tym gorzej zabezpieczone (i na odwrót).

Portfele komputerowe

Portfele komputerowe znajdują się na komputerze stacjonarnym lub laptopie. Jedną z opcji jest pobranie klienta ethereum (kopia całego łańcucha ethereum blockchain). Istnieje kilka klientów ethereum napisanych w różnych językach programowania i z różnymi parametrami wydajności.

Ten proces może zająć nawet kilka dni, a wzrośnie tylko wraz ze wzrostem ethereum. Portfel musi pozostać zsynchronizowany z ostatnimi transakcjami na blockchain

Portfele mobilne

Wymagają pobrania mniejszej ilości danych w celu połączenia się z siecią i dokonania transakcji, dzięki czemu są bardziej odpowiednie do pobrania na smartphone.

Opcja „podstawowy/mobilny” jest wygodniejsza, ale nie tak bezpieczna. Portfele typu „pełny ethereum”, oferują bezpieczniejszy sposób odbierania transakcji, ponieważ nie muszą ufać górnikom ani węzłom, aby wysyłać im dokładne informacje – sami zatwierdzają transakcje.

Przechowywanie prywatnych kluczy na urządzeniu odłączonym od Internetu (metoda określana jako “cold storage”) jest trudniejsze do zhakowania i najlepiej nadaje się do przechowywania dużych ilości etheru.

Jednak metoda ta nie jest tak łatwa w użyciu, jak w przypadku przechowywania etheru na smartphonie lub komputerze podłączonym do Internetu.

Portfele sprzętowe

Często są tak małe jak jeden lub dwa palce, prawdopodobnie oferują najlepsze rozwiązanie. Te bezpieczne urządzenia, które często można odłączyć od Internetu, mogą również podpisywać transakcje bez połączenia z Internetem.

Jednak, ten system przypominający “skrytkę depozytową” nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz często używać etheru lub używać go w ruchu.

Papierowe portfele

Inną opcją przechowywania jest drukowanie lub ostrożne ręczne pisanie prywatnego klucza na kartce papieru, “papierowego portfela” i zamykanie go w bezpiecznym miejscu, tak jak w przypadku skrytki depozytowej. Narzędzia online mogą generować pary kluczy bezpośrednio na komputerze – nie na serwerach witryny, które mogą pozostawić klucze narażone na atak, jeśli witryna zostanie zhakowana.

Możliwe jest także generowanie kluczy za pomocą wiersza poleceń, pod warunkiem, że masz zainstalowane niezbędne pakiety kryptograficzne dla wybranego języka.

Jednak jeśli zgubisz swój klucz prywatny, to już go nie odzyskasz

Najlepszym sposobem jest spędzanie dodatkowego czasu na tworzeniu wielu kopii klucza prywatnego i przechowywanie ich w różnych bezpiecznych lokalizacjach, na wypadek zagubienia lub zniszczenia jednego z nich.

Kupowanie etheru

Uzyskanie etheru zależy od kraju, a przynajmniej od waluty. Musisz wyszukać kogoś w Internecie lub znaleźć osobiście, kto ma ether i chce go sprzedać.

Zawsze istnieje możliwość osobistego spotkania w celu kupna lub sprzedaży etheru, zwłaszcza jeśli mieszkasz w mieście gdzie często odbywają się wymiany ethereum.

To nie zawsze jest to możliwe w mniej zaludnionych obszarach. Giełdy umożliwiają użytkownikom kupowanie etheru bezpośrednio za pomocą dolarów lub bitcoinów. Zazwyczaj wymagana jest rejestracja.

Zakup etheru za inną walutę może wymagać dodatkowego kroku.

Bitcoin jest najczęściej stosowaną kryptowalutą, a ludzie na całym świecie chętniej dokonają wymiany za nią w swojej walucie. Tak więc, jeśli chcesz na przykład kupić ether za złotówki, najprostszym sposobem może być zakup bitcoina na giełdzie, a następnie zamienienie go na ethery.

Kiedy już masz ether, możesz wysłać go bezpośrednio do innej osoby (“P2P”). Prawdopodobnie będzie to kosztować niewielką opłatę transakcyjną dla górników.

Co teraz?

Co mogą zrobić użytkownicy, gdy już mają ether?

Być może zauważyłeś, że portfele i terminologia giełdowa do tego momentu są dość podobne do bitcoina. Jednak aplikacje ethereum są zupełnie inne.

Użytkownicy z usługą ether mogą dołączać lub tworzyć kontrakty smart (kod automatycznie realizujący warunki umowy, dzięki czemu nie musisz polegać na stronie trzeciej).

Pakiety kontraktów smart mogą być wykorzystywane do tworzenia aplikacji zdecentralizowanych (“dapps”), z których można korzystać lub łączyć je.

Czym jest system?

Zanim jednak przejdziemy dalej, warto wyjaśnić, jak to działa. Ethereum i inne kryptowaluty mają wprowadzający w zakłopotanie system przechowywania.

Być może warto porównać to z tym, co już wiemy.

Zwróć uwagę na ciąg cyfr na przedniej stronie karty kredytowej? Banki muszą określić, gdzie powinny przesłać pieniądze, gdy karta zostanie przeciągnięta. Kryptowaluty umożliwiają generowanie podobnych numerów identyfikacyjnych, które określają, gdzie należy obciążyć fundusze.

W tym systemie są dwa główne elementy, których użytkownicy potrzebują do identyfikacji: klucz publiczny i klucz prywatny. Zwykle reprezentowane jako wymieszany ciąg liczb i liter, dwa klucze są połączone ze sobą za pomocą kryptografii.

Klucz publiczny można wysłać do innych osób, aby wiedziały, gdzie wysłać swoje pieniądze. Jeśli chcesz, aby ludzie wysyłali ci ether, potrzebujesz adresu: zakodowany ciąg liter i cyfr pochodzących z podobnie zakodowanego klucza publicznego, do którego ludzie mogą wysyłać monety.

Aby wydać ether, musisz podpisać środki swoim kluczem prywatnym, który, jak sama nazwa wskazuje, jest podobny do hasła. W analogii karty kredytowej jest ona podobna do kodu PIN używanego do odblokowania środków w bankomacie lub w sklepie.

Jaka jest korzyść z tego systemu? Jedną z kluczowych różnic w otwartych blokach kodu (takich jak bitcoin i ethereum) jest to, że użytkownicy mogą w każdej chwili wygenerować numer identyfikacyjny swoich funduszy. Nie muszą czekać na bank, aby zatwierdzić wniosek o rachunek bankowy i przedstawić kartę kredytową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię