Jak przechowywać Bitcoiny?

0
354
Jak przechowywać Bitcoiny?

Zanim w ogóle kupisz bitcoina, potrzebujesz miejsca do ich przechowywania. To miejsce nazywa się “portfelem“. Zamiast fizycznie przechowywać swoje bitcoiny, portfel posiada tzw. klucz prywatny, który pozwala ci uzyskać dostęp do twojego adresu (portfela) bitcoin. Jeśli oprogramowanie do portfela jest dobrze zaprojektowane, będzie wyglądać tak, jakby twoje bitcoiny rzeczywiście tam były, co sprawia, że używanie Bitcoin jest wygodniejsze i intuicyjne.

W rzeczywistości portfel zawiera zwykle kilka prywatnych kluczy, a wielu inwestorów Bitcoin ma kilka portfeli.

Portfele mogą być przechowywane na komputerze i/lub urządzeniu mobilnym, urządzeniu pamięciowym, a nawet na kartce papieru. Poniżej krótko opiszemy różne rodzaje portfeli.

Portfele elektroniczne

Portfele elektroniczne można pobrać za pomocą oprogramowania lub są hostowane w chmurze. Ten pierwszy sposób to po prostu sformatowany plik, znajdujący się na twoim komputerze lub urządzeniu, co ułatwia transakcje. Hostowane (oparte na chmurze) portfele mają zwykle bardziej przyjazny dla użytkownika interfejs, ale będziesz musiał powierzyć swoje klucze stronie trzeciej.

Portfel z oprogramowaniem

Zainstalowanie portfela bezpośrednio na komputerze zapewnia możliwość kontrolowania kluczy. Większość ma stosunkowo łatwą konfigurację i są bezpłatne. Wadą jest to, że wymagają więcej obsługi w postaci kopii zapasowych. Jeśli komputer zostanie skradziony lub uszkodzony, a klucze prywatne nie będą przechowywane również w innym miejscu, utracisz bitcoiny.

Wymagają również większych zabezpieczeń. Jeśli twój komputer zostanie zhackowany, a złodziej znajdzie twój portfel lub klucze prywatne, on również zdobędzie twoje bitcoiny.

Oryginalnym oprogramowaniem portfela jest protokół Bitcoin Core, który uruchamia sieć bitcoin. Możesz pobrać go tutaj (nie oznacza to, że musisz stać się w pełni operacyjny z siecią), ale musisz także pobrać księgę wszystkich transakcji od początku bitcoina (2009). Jak można się domyślić, zajmuje to dużo pamięci – w momencie pisania artykułu, jest to ponad 210 GB.

Większość obecnie używanych portfeli to portfele “lekkie” lub portfele SPV (ang. Simplified Payment Verification), które nie pobierają całej księgi, ale są zsynchronizowane w czasie rzeczywistym. Electrum jest dobrze znanym portfelem bitcoinowym SPV na komputery stacjonarne, oferującym również “przechowywanie na zimno” (Opcja całkowicie offline zapewniająca dodatkowe zabezpieczenia). Exodus może śledzić wiele zasobów za pomocą zaawansowanego interfejsu użytkownika. Niektóre (takie jak Jaxx) mogą posiadać szeroki zakres zasobów cyfrowych, a niektóre (takie jak Copay) oferują możliwość współdzielenia kont.

Portfel online

Internetowe (lub oparte na chmurze) portfele oferują większą wygodę – możesz uzyskać dostęp do bitcoina z dowolnego urządzenia, jeśli masz odpowiednie hasła. Wszystkie są łatwe do skonfigurowania, są dostarczane z aplikacjami komputerowymi i mobilnymi, które ułatwiają wydawanie i otrzymywanie bitcoinów, a większość z nich jest bezpłatna.

Wadą jest niższe bezpieczeństwo. Z kluczami prywatnymi przechowywanymi w chmurze musisz ufać środkom bezpieczeństwa hosta, że nie zniknie wraz z pieniędzmi, nie zakończy działalności ani nie odmówi dostępu.

Niektóre wiodące portfele online są dołączane do giełd (takich jak Coinbase i Blockchain). Istnieją też wersje oferujące dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak przechowywanie w trybie offline (Coinbase i Xapo).

Portfele mobilne

Portfele mobilne są dostępne jako aplikacje na smartfona, szczególnie przydatne, jeśli chcesz płacić za coś w bitcoinach w sklepie lub chcesz kupować, sprzedawać lub wysyłać będąc w biegu. Wszystkie portfele online i większość wymienionych wyżej portfeli komputerowych występuje w wersji mobilnej, podczas gdy inne – takie jak Abra, Airbitz i Bread – zostały stworzone wyłącznie z myślą o urządzeniach mobilnych.

Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe to małe urządzenia, które od czasu do czasu łączą się z Internetem, aby realizować transakcje bitcoin. Są wyjątkowo bezpieczne, ponieważ są ogólnie niedostępne i dlatego nie można ich hakować. Mogą jednak zostać skradzione lub zgubione wraz z bitcoinami, które są przechowywane na prywatnych kluczach. Niektórzy wielcy inwestorzy przechowują swoje portfele sprzętowe w bezpiecznych lokalizacjach, takich jak skarbiec bankowy. Trezor, Keepkey i Ledger oraz Case są godnymi uwagi przykładami.

Portfele z fotokodem

Być może najprostsze ze wszystkich portfeli, są to kawałki papieru, na których drukowane są prywatne i publiczne klucze adresu Bitcoin. Idealne do długotrwałego przechowywania bitcoinów (oczywiście z dala od ognia i wody) lub do podarunku bitcoinów w formie prezentu. Te portfele są bezpieczniejsze, ponieważ nie są podłączone do sieci. Łatwo jednak jest je zgubić.

Dzięki serwisom takim jak WalletGenerator i BitcoinPaperWallet można łatwo utworzyć nowy adres i wydrukować portfel na drukarce. Złóż, zapieczętuj i gotowe. Wyślij bitcoin na ten adres, a następnie przechowuj go bezpiecznie lub podaruj komuś. (Zobacz nasz tutorial na temat papierowych portfeli tutaj.)

Czy portfele bitcoin są bezpieczne?

To zależy od wybranej wersji i formatu oraz sposobu ich użycia.

Najbezpieczniejszą opcją jest portfel sprzętowy, który pozostaje w trybie offline, w bezpiecznym miejscu. W ten sposób nie ma ryzyka, że twoje konto może zostać zhackowane, twoje klucze skradzione, a twój bitcoin utracony. Ale jeśli stracisz portfel, twój Bitcoin zniknie, chyba że utworzyłeś klona i/ lub utworzyłeś dobre kopie zapasowe kluczy.

Najmniej bezpieczną opcją jest portfel online, ponieważ klucze są przechowywane przez osoby trzecie. Zdarza się też, że jest najłatwiejszy w konfiguracji i obsłudze, stawiając wszystkich przed dokonaniem wyboru: wygoda kontra bezpieczeństwo.

Wielu poważnych inwestorów używających bitcoinów stosuje podejście hybrydowe. Utrzymują oni kluczową ilość bitcoinów w trybie offline, mającą starczyć na długi czas, jednocześnie posiadając “saldo wydatków” dla płynności, na osobnym koncie mobilnym.

Twój wybór będzie zależał od twojej strategii na bitcoin i od tego jak bardzo będziesz chciał zaznajomić się z niuansami technicznymi. Bez względu na to, jaką opcję wybierzesz, bądź ostrożny. Utwórz kopie zapasowe wszystkich bitcoinów i powiedz tylko najbliższym, gdzie one są przechowywane.

Aby uzyskać więcej informacji na temat kupowania bitcoin, zobacz tutaj, natomiast tutaj kilka przykładów tego, na co możesz wydać bitcoiny.

(Uwaga: firmy wymienione tutaj nie są jedynymi dostępnymi opcjami)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię