Jak mogę kupić Bitcoina?

0
356
Jak mogę kupić Bitcoina?

Więc nauczyłeś się podstaw bitcoina, jesteś podekscytowany potencjałem, a teraz chcesz je kupić *. Ale jak? Gdzie kupić Bitcoina?

(* Proszę, nigdy nie inwestuj więcej, niż kwota na jakiej stratę możesz sobie pozwolić – kryptowaluty są niestabilne, a cena może dynamicznie spadać, jak również rosnąć).

Bitcoina można kupić na giełdach lub bezpośrednio od innych osób za pośrednictwem kantoru.

Możesz płacić za nie na różne sposoby, poczynając od gotówki, poprzez karty kredytowe i debetowe, kończąc na przelewach bankowych, a nawet na innych kryptowalutach, w zależności od kogo je kupujesz i w jakim kraju mieszkasz.

1 – Załóż portfel

Pierwszym krokiem jest skonfigurowanie portfela do przechowywania bitcoina – będziesz go potrzebować, niezależnie od preferowanej metody zakupu. Może to być portfel internetowy (jako część platformy giełdowej lub przez niezależnego dostawcę), portfel w komputerze, portfel mobilny lub offline (taki jak urządzenie sprzętowe lub portfel z fotokodem).

Nawet w tych kategoriach portfeli istnieje szeroka gama usług do wyboru, dlatego warto przeprowadzić rozeznanie, zanim zdecydujesz, która wersja najlepiej pasuje do twoich potrzeb.

Możesz znaleźć więcej informacji o niektórych portfelach, a także wskazówki, jak z nich korzystać, tutaj i tutaj.

Najważniejszą częścią każdego portfela jest bezpieczne przechowywanie kluczy (ciąg znaków) i/lub hasła. Jeśli je zgubisz, utracisz dostęp do przechowywanego tam bitcoina!

ZAKUPY ONLINE

2 – Kup w Kantorze

Najprostszą i najszybszą metodą na zakup Bitcoina, to skorzystanie kryptowalutowego kantoru on-line. Transakcję przeprowadzisz naprawdę szybko i bez zbędnych formalności.

3 – Otwórz konto na giełdzie

Giełdy kryptowalut będą kupować i sprzedawać bitcoiny w Twoim imieniu. Istnieją setki obecnie działających, o różnym stopniu płynności i bezpieczeństwa. Nowe wciąż się pojawiają, a inne znikają. Podobnie jak w przypadku portfeli, wskazane jest przeprowadzenie rozeznania przed wyborem. Możesz mieć szczęście i mieć kilka renomowanych giełd do wyboru lub twój dostęp może być ograniczony do jednej lub dwóch, w zależności od tego, gdzie mieszkasz.

Największa obecnie giełda bitcoinów na świecie pod względem wolumenu w dolarach amerykańskich to BitMEX, chociaż jest skierowana głównie do handlarzy transakcjami spot. Innymi dużymi giełdami są Binance, Bitfinex, Coinbase, Bitstamp, Bittrex i Poloniex, jednak w przypadku niewielkich kwot, giełdy o największej reputacji powinny się dobrze sprawdzać. (Uwaga: w momencie pisania artykułu wzrost zainteresowania transakcjami bitcoinowymi obciąża większość operacji kupna i sprzedaży detalicznej, dlatego zaleca się zachowanie cierpliwości i ostrożności).

Dzięki uściśleniu przepisów odnośnie wiedzy na temat klienta (ang. KYC) i przeciwdziałających praniu pieniędzy (ang. AML) wiele giełd wymaga teraz zweryfikowanej identyfikacji do konfiguracji konta. Zazwyczaj będzie to zdjęcie oficjalnego dokumentu tożsamości, a czasem także potwierdzenie adresu.

Większość giełd akceptuje płatności przelewem bankowym lub kartą kredytową, a niektóre z nich obsługują Paypal. Większość giełd pobiera opłaty (które zazwyczaj obejmują opłaty za korzystanie z sieci Bitcoin).

Każda wymiana ma inną procedurę zarówno konfiguracji, jak i transakcji, i powinna dawać ci wystarczającą ilość danych, aby móc dokonać zakupu. Jeśli nie, rozważ zmianę dostawcy usług.

Po otrzymaniu płatności, giełda kupi odpowiednią kwotę Bitcoin w twoim imieniu i zdeponuje je w automatycznie wygenerowanym portfelu na giełdzie. Może to potrwać kilka minut, a czasem godzin z powodu wąskich gardeł sieci. Jeśli chcesz (zalecane), możesz przenieść środki do swojego poza-giełdowego portfela.

KUPOWANIE ZA GOTÓWKĘ

4 – Wybierz metodę zakupu

Platformy takie jak LocalBitcoins pomogą ci znaleźć osoby w pobliżu, które chcą wymienić bitcoina na gotówkę. Ponadto LibertyX posiada listę sklepów detalicznych w Stanach Zjednoczonych, w których można wymienić gotówkę na bitcoin. A WallofCoins, Paxful i BitQuick skierują Cię do oddziału banku w pobliżu, który pozwoli ci dokonać wpłaty gotówkowej i otrzymać Bitcoin kilka godzin później.

Bankomaty to maszyny, wysyłające Bitcoin do twojego portfela w zamian za gotówkę. Działają w podobny sposób jak bankomaty bankowe – wsuwasz banknoty, wpisujesz kod QR swojego portfela na ekranie, a odpowiednia ilość bitcoinów przesyła się na twoje konto. Coinatmradar może pomóc Ci znaleźć bankomat Bitcoin w Twojej okolicy.

(Uwaga: firmy wymienione w tym artykule nie są jedynymi dostępnymi opcjami).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię