Do czego służy Blockchain?

0
307
Do czego służy Blockchain

Instytucje finansowe finansowały niezliczoną ilość branż w ciągu ostatnich 30 lat; mają wyobrażenie o tym, co rewolucyjna technologia może zrobić dla statycznych beneficjentów.

Aby wyprzedzić zmiany, banki aktywnie zaczęły tworzyć laboratoria badawczo-rozwojowe, budować centra testowe i nawiązywać partnerstwa z twórcami blockchain, aby w pełni zrozumieć rewolucyjny potencjał tej technologii.

Instytucje finansowe były pierwszymi, które się tym zainteresowały, ale uczelnie, rządy i firmy konsultingowe również przestudiowały tę technologię.

Cała ta praca jest oczywiście dodatkiem do tego, co robią przedsiębiorcy i deweloperzy, albo poprzez znalezienie nowych sposobów użycia blockchaina bitcoina lub ethereum, albo tworzenie całkowicie nowych łańcuchów.

To zjawisko trwa już ponad trzy lata i zaczynają się pojawiać wyniki.

Podczas, gdy niektóre wody są wciąż mętne, wiemy na pewno, że blockchain jest zdolny do:

Stworzenie cyfrowej tożsamości

Jak omówiono w naszym poradniku, w artykule pt. “Jak działa technologia Blockchain?”, komponent tożsamościowy samej technologii jest spełniony, dzięki użyciu kluczy kryptograficznych. Połączenie klucza publicznego i prywatnego tworzy silne odniesienie do tożsamości cyfrowej w oparciu o posiadanie.

Klucz publiczny to sposób identyfikacji w tłumie (jak Adres e-mail), klucz prywatny to sposób wyrażania zgody na interakcje cyfrowe. Kryptografia jest istotną siłą stojącą za rewolucją blockchain.

“Służe jako system rekordów”

Jak podano w naszym poradniku w rozdziale pt. “Czym jest system rejestrów rozproszonych?”, Blockchain jest innowacją w zakresie rejestracji i dystrybucji informacji. Radzi sobie dobrze z rejestrowaniem zarówno danych statycznych (rejestru), jak i danych dynamicznych (transakcji), co stanowi ewolucję w systemach zapisu.

W przypadku rejestru dane mogą być przechowywane na blockchainnie w dowolnej kombinacji trzech sposobów:

  • Dane nieszyfrowane – mogą być odczytane przez każdego uczestnika blockchain w łańcuchu bloków i są w pełni przejrzyste.
  • Zaszyfrowane dane – mogą być odczytywane przez uczestników za pomocą klucza odszyfrowywania. Klucz zapewnia dostęp do danych w blockchain i może udowodnić, kto dodał dane i kiedy zostały dodane.
  • Hashowane dane – mogą występować wraz z funkcją, która je utworzyła, aby pokazać, że dane nie zostały zmienione.

Skróty blockchain powstają w połączeniu z oryginalnymi danymi przechowywanymi poza łańcuchem. Na przykład cyfrowe “odciski palców” są często hashowane z łańcuchem blockchain, podczas gdy główna część informacji może być przechowywana w trybie offline.

Taki wspólny system zapisu może zmienić sposób, w jaki różne organizacje współpracują ze sobą.

Obecnie, gdy dane są odizolowane na prywatnych serwerach, istnieją olbrzymie koszty transakcji między przedsiębiorstwami, należą do nich: procesy, procedury i kontrole rekordów.

Przeczytaj więcej na ten temat w naszym poradniku “Jakie są zastosowania blockchains?”.

Udowodnienie niezmienności

Cechą bazy danych blockchain jest to, że ma swoją własną historię. Z tego powodu często nazywa się ją niezmienną. Innymi słowy, jest bardzo trudno zmienić wpis w bazie danych, ponieważ wymagałoby to zmiany wszystkich danych, które powstaną później, na każdym węźle. W ten sposób jest to bardziej system zapisu niż baza danych.

Przeczytaj więcej na ten temat w naszym poradniku “Jaka jest różnica między Blockchain, a bazą danych?”.

Służyć jako platforma

Kryptowaluty były pierwszą platformą opracowaną przy użyciu technologii blockchain. Teraz ludzie odeszli od pomysłu platformy służącej do wymiany kryptowalut na platformę tzw. smart kontraktów.

Termin “smart kontrakty” stał się raczej uniwersalnym zwrotem, ale pomysł można podzielić na kilka kategorii:

Istnieją smart kontrakty tzw. ‘automaty sprzedające”, pojecie wymyślone w latach 90. przez Nicka Szabo. To tutaj maszyny angażują się po otrzymaniu zewnętrznego sygnału wejściowego (kryptowaluta) lub wysyłają sygnał, który uruchamia działanie blockchain.

Istnieją również prawne smart kontrakty lub kontrakty rikardiańskie. Znaczna część ich zastosowania opiera się na założeniu, że umowa jest spotkaniem umysłów i jest wynikiem tego na co wyrażają zgodę strony umowy. Tak więc umowa może być połączeniem ustnej umowy, pisemnej umowy, a teraz także niektórych przydatnych aspektów bloków kodu, takich jak sygnatury czasowe, tokeny, audyt, koordynacja dokumentów lub logika biznesowa.

Wreszcie istnieją smart kontrakty ethereum. Są to programy kontrolujące zasoby blockchain, wykonywane przez interakcje w łańcuchu ethereum blockchain. Samo Ethereum jest platformą dla inteligentnego kodu kontraktowego.

Blockchainy nie są zbudowane z nowej technologii. Są zbudowane z unikalnej organizacji trzech istniejących technologii.

Blockchains są budowane z wykorzystaniem 3 technologii

  1. Kryptografia klucza prywatnego >> Gotówka vs. karta >> Tożsamość
  2. Sieć P2P >> Eksperyment z upadającym drzewem w lesie >> System rekordów
  3. Program (Protokół blockchain) >> Tragedia wspólnego pastwiska  >> Platforma

Przeczytaj więcej na ten temat w naszym poradniku “Jakie są zastosowania i wykorzystanie technologii Blockchain?”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię