Czym jest Ether?

0
318
Czym jest Ether?

Wiemy już “Co to jest Ethereum?”, że ma funkcjonować zarówno jako zdecentralizowany Internet oraz jako zdecentralizowany sklep z aplikacjami. Wspierać nowy rodzaj aplikacji.

Chociaż nikt nie jest właścicielem ethereum, system obsługujący tę funkcjonalność nie jest darmowy. Sieć potrzebuje “etheru”, unikatowego fragmentu kodu, za pomocą którego można płacić za zasoby obliczeniowe potrzebne do uruchomienia aplikacji lub programu.

Podobnie jak bitcoin, ether jest cyfrowym aktywem na okaziciela (podobnym do zabezpieczenia, jak obligacja, wydanego w formie fizycznej). Podobnie jak gotówka, nie wymaga od osoby trzeciej przetwarzania lub zatwierdzania transakcji.

Zamiast działać jako cyfrowa waluta lub płatność, ether próbuje zapewnić “paliwo” zdecentralizowanym aplikacjom w sieci.

Chociaż może to zabrzmieć skomplikowanie, możesz wymyśleć bardziej konkretny przykład, w jaki sposób tokeny mogą zwiększyć wygodę użytkownika.

Wróćmy do przykładu zdecentralizowanego notebooka online. Aby opublikować, usunąć lub zmodyfikować notatkę, musisz zapłacić opłatę transakcyjną w etherze, aby sieć mogła przetworzyć zmianę.

Ether – cyfrowa ropa naftowa

W ten sposób “ether” był czasami nazywany “cyfrową ropą naftową”, a przy dalszym stosowaniu tej analogii opłaty transakcyjne za ethereum są obliczane na podstawie tego, ile “gazu” wymaga to działanie.

Każde działanie kosztuje pewną ilość gazu, która zależy od mocy obliczeniowej i czasu potrzebnego do uruchomienia. Transakcja kosztuje na przykład 500 jednostek gazu, który jest płacony w etherze.

Jako system ekonomiczny, zasady gospodarki etheru są nieco elastyczne. Bitcoin ma twardy limit 21 milionów bitcoinów, ether takowego nie posiada.

Z istniejącego etheru 60 mln zostało zakupione przez użytkowników w kampanii crowdfundingowej w 2014 roku.

Kolejne 12 milionów etheru trafił do Fundacji Ethereum – grupy badaczy i programistów pracujących nad podstawową technologią. Co 12 sekund 5 etherów (ETH) przydzielane jest także górnikom, którzy weryfikują transakcje w sieci.

Osiemnaście milionów etherów wydobywanych jest co roku. Pięć etherów tworzy się mniej więcej co 12 sekund, ilekroć górnik odkryje blok lub pakiet transakcji.

Tak więc nikt jeszcze nie zna całkowitej wielkości etheru, a tempo jego tworzenia będzie mniej więcej znane po 2017 r., kiedy ethereum planuje przejść do nowego algorytmu porozumienia – dowodu posiadania

To prawdopodobnie doprowadzi do zmiany zasad tworzenia etheru, a tym samym może zmniejszyć ilość wydobywanej waluty.

Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj “Jak działa Ethereum” i “Jak używać Ethereum”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię