Co to jest Technologia Blockchain?

0
425
Co to jest Technologia Blockchain?

Praktyczną konsekwencją [… jest …] pojawienie się po raz pierwszy sposobu w jaki jeden użytkownik Internetu może przekazać unikalny element własności cyfrowej innemu użytkownikowi Internetu, tak aby transfer był bezpieczny i każdy wiedział, że transfer się odbył i nikt nie mógł zakwestionować jego legalności. Trudno jest przecenić konsekwencje tego przełomu.

– Marc Andreessen

Z dalszej perspektywy blockchain może nie wyglądać inaczej niż rzeczy, które już znasz, na przykład Wikipedia.

Dzięki Technologii Blockchain, wiele osób może wprowadzać wpisy do rejestru informacji, a społeczność użytkowników może kontrolować sposób, w jaki zapis informacji jest zmieniany i aktualizowany. Analogicznie wpisy w Wikipedii nie są dziełem jednego pisarza. Nikt nie kontroluje informacji.

Dlaczego Technologia Blockchain jest wyjątkowa?

Zejście do poziomu podstawowego powoduje jednak, że różnice które sprawiają, że technologia blockchain jest unikalna, stają się bardziej wyraźne. Podczas gdy obie działają w sieciach rozproszonych (Internet), Wikipedia jest wbudowana w ogólnoświatową sieć (WWW) przy użyciu modelu sieci klient-serwer.

Użytkownik (klient) z uprawnieniami powiązanymi z jego kontem może zmieniać wpisy Wikipedii przechowywane na scentralizowanym serwerze.

Za każdym razem, gdy użytkownik wejdzie na stronę Wikipedii, otrzyma zaktualizowaną wersję “głównej kopii” wpisu tej strony. Kontrola nad bazą danych pozostaje w rękach administratorów Wikipedii, umożliwiając zarządzanie dostępem i uprawnieniami przez organ centralny.

Co to jest Technologia Blockchain

Cyfrowy szkielet Wikipedii jest podobny do ściśle chronionych i scentralizowanych baz danych, z których korzystają dziś rządy, banki lub firmy ubezpieczeniowe. Kontrola centralnych baz danych spoczywa na ich właścicielach, w tym na zarządzaniu aktualizacjami, dostępem i ochronie przed zagrożeniami cybernetycznymi.

Zaufana trzecia strona

Rozproszona baza danych stworzona przez technologię blockchain ma zasadniczo inny cyfrowy szkielet. Jest to również najbardziej wyraźna i ważna cecha technologii blockchain.”Główna kopia” Wikipedii jest edytowana na serwerze, a wszyscy użytkownicy widzą nową wersję. W przypadku blockchain, każdy węzeł w sieci dochodzi do tego samego rezultatu, z których każdy aktualizuje rekord niezależnie, przy czym najpopularniejszy zapis staje się oficjalnym rekordem zamiast kopii głównej.

Transakcje są transmitowane, a każdy węzeł tworzy własną zaktualizowaną wersję wydarzeń.

Właśnie to sprawia, że technologia blockchain jest tak użyteczna – stanowi innowację w zakresie rejestracji i dystrybucji informacji, która eliminuje potrzebę udziału zaufanej strony w celu ułatwienia relacji cyfrowych. Jednak technologia blockchain, z punktu widzenia jej zalet, nie jest niczym nowym. Jest to raczej połączenie sprawdzonych technologii zastosowanych w nowy sposób. To właśnie organizacja trzech technologii (Internetu, kryptograficznego klucza prywatnego i protokołu kierującego motywacją) sprawiła, że pomysł Satoshi Nakamoto na stworzenie bitcoin okazał się być tak użyteczny.

Rezultatem jest system do interakcji cyfrowych, który nie potrzebuje zaufanej strony trzeciej. Praca polegająca na zabezpieczaniu relacji cyfrowych jest ukryta – dostarczana przez elegancką, prostą, a jednocześnie rozrosłą architekturę sieci samej technologii blockchain.

Definiowanie zaufania cyfrowego

Zaufanie to ocena ryzyka między różnymi stronami, a w świecie cyfrowym określanie zaufania często sprowadza się do udowodnienia tożsamości (uwierzytelnienia) i udowodnienia uprawnień (autoryzacji).

Mówiąc prościej, chcemy wiedzieć: “Czy jesteś tym, za kogo się podajesz?” i “Czy możesz zrobić to, co próbujesz?”

W przypadku technologii blockchain kryptografia klucza prywatnego zapewnia potężne narzędzie własności, które spełnia wymagania dotyczące uwierzytelniania. Posiadanie klucza prywatnego jest własnością. Dzięki temu nikt nie musi udostępniać więcej informacji osobistych niż jest to konieczne do dokonania wymiany, co mogłoby narazić na ataki hakerów.

Uwierzytelnienie to za mało.

Autoryzacja – posiadanie wystarczającej ilości pieniędzy, nadawanie właściwego typu transakcji itp. – wymaga rozproszonej P2P jako punktu wyjściowego. Sieć rozproszona zmniejsza ryzyko scentralizowanej korupcji lub awarii.

Ta rozproszona sieć musi również zaangażować się w przechowywanie rekordów i bezpieczeństwo w sieci transakcji. Autoryzacja transakcji jest wynikiem stosowania reguł przez całą sieć, na podstawie których została zaprojektowana (protokół blockchain).

Uwierzytelnianie i autoryzacja zapewniane w ten sposób pozwalają na interakcje w cyfrowym świecie bez polegania na (drogim) zaufaniu. Dzisiaj przedsiębiorcy w branżach na całym świecie zdali sobie sprawę z konsekwencji związanych z tym rozwojem – kiedyś niewyobrażalne, nowe i potężne cyfrowe relacje partnerskie są teraz możliwe. Technologia Blockchain jest często opisywana jako szkielet dla warstwy transakcyjnej w Internecie, która jest podstawą Internetu wymiany wartości.

W rzeczywistości pomysł, że klucze kryptograficzne i systemy rejestrów rozproszonych mogą zachęcać użytkowników do zabezpieczania i formalizowania cyfrowych relacji, był już od dawna elementem marzeń. Wszyscy, począwszy od rządów, przez firmy informatyczne, po banki, dążą do zbudowania tej warstwy transakcji.

Uwierzytelnianie i autoryzacja, istotne dla transakcji cyfrowych, są tworzone w wyniku konfiguracji technologii blockchain.

Pomysł można zastosować do każdej potrzeby stworzenia wiarygodnego systemu rejestru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię