Co to jest ICO?

0
292
Co to jest ICO?

ICO to skrót od angielskiego zwrotu: Initial Coin Offering i oznacza “początkowe oferowanie monet”. Odnosi się do tworzenia i sprzedaży tokenów cyfrowych.

W ICO projekt tworzy pewną ilość tokenu cyfrowego i sprzedaje go publicznie, zwykle w zamian za inne kryptowaluty, takie jak bitcoin lub ether.

Ludzie mogą być zainteresowani oferowanymi tokenami z jednego lub obu poniższych powodów:

 1. Token gwarantuje nieodłączną zaletę – zapewnia posiadaczowi dostęp do usługi, udział w wyniku lub w zarobkach projektu.
 2. Korzyścią będzie rosnący popyt, który podniesie cenę rynkową tokenu.

Tokeny, szczególnie te, które dobrze się sprzedają, są zwykle notowane na giełdach, gdzie początkowi kupujący mogą sprzedawać swoje zasoby, a nowi kupujący mogą wejść w ich posiadanie w każdym momencie

Jako rodzaj cyfrowego crowdfundingu, sprzedaż tokenów umożliwia startupom nie tylko gromadzenie funduszy bez porzucania kapitału, ale także inicjowanie przyjęcia projektu przez zachęcanie do jego używania przez ich posiadaczy.

Nabywcy mogą korzystać zarówno z dostępu do usługi, którą zapewnia token, jak i z jej sukcesu poprzez podwyżki ceny tokenu. Te zyski mogą być zrealizowane w dowolnym momencie (zwykle) poprzez sprzedaż żetonów na giełdzie. Kupujący mogą pokazać swój rosnący entuzjazm dla tego pomysłu, kupując więcej żetonów na rynku.

Historia

Pierwsza sprzedaż żetonów została odnotowana w 2014 r., kiedy siedem projektów pozyskało łącznie 30 mln USD. Największy wynik odnotował ethereum – ponad 50 milionów etherów zostało stworzonych i sprzedanych na rynku, a ich wartość przekroczyła 18 milionów dolarów.

Rok 2015 był spokojniejszy: siedem sprzedaży wyniosło łącznie 9 milionów USD, a najlepszy – Augur – zebrał nieco ponad 5 milionów USD.

Aktywność zaczęła wzrastać w 2016 r., kiedy 43 sprzedaży – w tym Waves, Iconomi, Golem i Lisk – uzyskało 256 milionów dolarów. W tej sumie znajduje się niesławna sprzedaż żetonów DAO, autonomicznym funduszu inwestycyjnym, który miał na celu zachęcenie do rozwoju ekosystemu ethereum, umożliwiając inwestorom głosowanie nad tym, które projekty finansować. Niedługo po tym, jak sprzedaż wyniosła ponad 150 milionów dolarów, haker wykradł ether o wartości 60 milionów dolarów, co doprowadziło do jego załamania (i hard forku protokołu ethereum).

Awaria DAO nie zniechęciła coraz bardziej tryskających energią entuzajstów do nowego typu aktywów, a w grudniu pierwszy fundusz poświęcony inwestycji symbolicznej uzyskał znaczące wsparcie ze strony kapitałów podwyższonego ryzyka.

W 2017 r. Nastąpiła eksplozja działalności – 342 wydane żetony zgromadziły prawie 5,4 mld USD – i wprowadziły tę koncepcję na pierwszy plan innowacji blockchain. Sprzedaż w coraz krótszych okresach napędzała szaleństwo, aby w pośpiechu, “kupić akcję”, fundamenty projektu stały się mniej ważne dla potencjalnych inwestorów.

Wraz ze zwiększoną uwagą pojawiła się zwiększona kontrola, a obawy o legalność sprzedaży żetonów trafiły do najwyższego szczebla. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wydała oświadczenie stwierdzające, że jeśli aktywa cyfrowe sprzedawane inwestorom amerykańskim miały cechy bezpieczeństwa (prawa własności, strumień dochodów, a nawet oczekiwanie zysku z wysiłków innych), musiały przestrzegać amerykańskich przepisów dotyczących papierów wartościowych.

Do połowy roku ICO wyprzedziło kapitał wysokiego ryzyka jako główne źródło funduszy dla start-upów blockchain, kiedy przenieśli się na cos co wydawało się łatwiejszym i szybszym sposobem na pozyskanie ogromnej ilości pieniędzy bez poświęcania kapitału własnego w firmie.

Korzyści

Dla emitenta:

 • Dostęp do funduszy początkowych, o wiele szybciej i z mniejszymi ograniczeniami niż za pośrednictwem kapitału podwyższonego ryzyka,
 • Możliwość tworzenia nowych, zdecentralizowanych modeli biznesowych,
 • Baza uczestników zachęcona do korzystania i testowania usługi,
 • Brak utraty kapitału w projekcie (chyba że tokeny przewidywały podział własności),
 • Szybszy proces finansowania,
 • Bardziej arbitralne limity na zebrane kwoty.

Do posiadacza tokenu:

 • Dostęp do innowacyjnej usługi,
 • Możliwy zysk dzięki wzrostowi ceny tokenu,
 • Udział w nowej koncepcji, rola w opracowaniu nowej technologii.

Ryzyka

Dla emitenta:

 • Niepewna regulacja (możliwe uchylenie problemu, nałożenie kary, a nawet skazanie),
 • Niestabilna inwestycja (wyprzedaż przez niezadowolonych użytkowników może mieć wpływ na cenę tokenu i rentowność projektu),
 • Mała wiedza o posiadaczu tokenu (w przeciwieństwie do akcjonariuszy).

Dla posiadacza:

 • Brak gwarancji, że projekt zostanie opracowany,
 • brak ochrony regulacyjnej (zagrożone inwestycje),
 • Często brakuje informacji o podstawowych zasadach,
 • Mała przejrzystość w strukturze żetonów.

Perspektywy

Wraz z rozwojem technologii rynek zyskuje więcej doświadczenia z koncepcją, a inwestorzy stają się coraz bardziej wyrafinowani, jakość tokenów i rentowność modeli biznesowych prawdopodobnie ulegną poprawie.

Organy regulacyjne najprawdopodobniej zwrócą większą uwagę na sprzedaż żetonów w ciągu następnych kilku lat, być może nawet przyjmując ogólne przepisy – lub zmieniając istniejące – aby chronić inwestorów przed marnymi lub oszukańczymi sprzedażami.

Pojawią się nowe typy modeli biznesowych, napędzane przez nowy system finansowania i strukturę operacyjną. Infrastruktura wspierająca sprzedaż tokenów będzie nadal rosła, a renomowani doradcy będą przekształcani w “banki inwestycyjne” tego sektora, a nowe dedykowane platformy będą coraz bardziej ułatwiać korzystanie z usług.

Tokeneo.BLOG będzie na bieżąco informować Cię o najnowszych osiągnięciach w zakresie tokenów cyfrowych i finansowania projektów blockchain.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię