Co to jest Ethereum?

0
277
Co to jest Ethereum?
ETH, Ethereum

Zanim zrozumiesz ethereum, dobrze jest najpierw zrozumieć sam Internet.

Obecnie nasze dane osobowe, hasła i informacje finansowe są w dużej mierze przechowywane na komputerach innych osób – w chmurach i na serwerach firm takich jak Amazon, Facebook lub Google. Nawet ten artykuł jest przechowywany na serwerze kontrolowanym przez firmę, która pobiera opłaty za przechowywanie tych danych.

Ten układ ma wiele zalet. Firmy wdrażają zespoły specjalistów, które pomagają przechowywać i zabezpieczać te dane oraz eliminują koszty związane z hostowaniem i czasem pracy.

Ale z tą wygodą łączy się też zagrożenie bezpieczeństwa. Jak się wiemy, haker lub rząd mogą uzyskać niepożądany dostęp do plików bez Twojej wiedzy. Wywierają wpływ lub atakują usługę innej firmy – co oznacza, że mogą kraść lub zmieniać ważne informacje.

Brian Behlendorf, twórca serwera Apache, posunął się tak daleko, że nazwał ten scentralizowany projekt “grzechem pierworodnym” Internetu. Niektórzy jak Behlendorf twierdzą, że Internet zawsze miał być zdecentralizowany, a rozproszony ruch powstał dzięki wykorzystaniu nowych narzędzi, w tym technologii blockchain, aby pomóc w osiągnięciu tego celu.

Ethereum jest jedną z najnowszych technologii dołączających do tego ruchu.

Podczas gdy bitcoin ma na celu zakłócenie systemu PayPal i bankowości internetowej, ethereum ma na celu wykorzystanie blockchain do zastąpienia internetowych stron trzecich. Podmiotów, które przechowują dane, przenoszą kredyty hipoteczne i śledzą złożone instrumenty finansowe.

“Komputer światowy”

W skrócie ethereum, chce być “Światowym komputerem”, który zdecentralizowałby – a niektórzy twierdzą, zdemokratyzował – istniejący model klient-serwer.

Z ethereum serwery i chmury są zastępowane przez tysiące tak zwanych “węzłów” prowadzonych przez ochotników z całego świata (tworząc w ten sposób “komputer światowy”).

Wizja jest taka, że ethereum umożliwi tę samą funkcjonalność ludziom w dowolnym miejscu na świecie. Umożliwi im konkurowanie w oferowaniu usług na bazie tej infrastruktury.

Przeszukując typowy sklep z aplikacjami, zobaczysz na przykład wiele kolorowych ikonek reprezentujących wszystko, od bankowości, poprzez aplikacje fitness, po przesyłanie wiadomości. Aplikacje te polegają na firmie (lub innej usłudze strony trzeciej) do przechowywania informacji o karcie kredytowej, historii zakupów i innych danych osobowych – gdzieś, ogólnie na serwerach kontrolowanych przez strony trzecie.

Twój wybór aplikacji jest oczywiście również regulowany przez strony trzecie. Apple i Google utrzymują i kontrolują (lub w niektórych przypadkach cenzorują) określone aplikacje, które możesz pobrać.

Weźmy na przykład usługi dokumentu online, takiej jak Evernote lub Dokumenty Google.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem ethereum zwróci kontrolę nad danymi w tego typu usługach właścicielowi, a prawa twórcze autorowi.

Ma to na celu, wyeliminowanie sytuacji w której jeden podmiot ma kontrolę nad naszymi notatkami i może nagle zablokować aplikację, tymczasowo zabierając wszystkie nasze notebooki w tryb offline. Tylko użytkownik może wprowadzać zmiany, a nie jakikolwiek inny podmiot.

Teoretycznie łączy on kontrolę, jaką ludzie mieli nad swoimi informacjami w przeszłości, z łatwymi do uzyskania informacjami, do których jesteśmy przyzwyczajeni w erze cyfrowej. Za każdym razem, gdy zapisujesz zmiany lub dodajesz lub usuwasz notatki, każdy węzeł w sieci dokonuje zmiany.

Warto zauważyć, że pomysł spotkał się ze sceptycyzmem.

Chociaż aplikacje wydają się być celem możliwym do zrealizowania, nie jest jasne, które aplikacje blockchain będą rzeczywiście przydatne, bezpieczne lub skalowalne i czy będą one kiedykolwiek tak wygodne w użyciu, jak aplikacje, których używamy dzisiaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wprowadzić swój komentarz!
Proszę wprowadzić swoje imię